Afgelopen week heeft de Universiteitsraad positief geadviseerd over de plannen die de RUG heeft voor een University Campus in Friesland. Voordat wij hierover positief konden adviseren hadden wij nog een aantal eisen waar aan voldaan moest worden. Wij zijn blij dat het College van Bestuur akkoord is gegaan met onze eisen, die je hieronder in de woordvoering kan teruglezen.
Dankuwel voorzitter,
Geacht College van Bestuur, geachte aanwezigen,
In beginsel zijn wij als Lijst Calimero positief over de plannen in Friesland. Een universiteit heeft als taak om haar kennis te verspreiden en wij denken dan ook dat een academische vestiging in Leeuwarden hier een uitstekend voorbeeld van is.
Om positief te kunnen adviseren over de plannen die er nu liggen, hebben wij echter wel een aantal voorwaarden.
- Op dit moment zal er in Friesland een University College worden geopend en deze zal de draad van PPE volgen. Deze brede bachelor onderscheidt zich van het huidige University College doordat het dus richt op PPE in plaats van LAS, en dat er Friese thema’s zullen worden opgenomen in het bachelorprogramma.
Wij willen de experts zoals Jouke de Vries de ruimte geven om deze bachelor verder te ontwikkelen en tot een mooi resultaat te komen. Omdat we bang blijven dat het overlapt met het al bestaande University College Groningen en het ook erg kan lijken op de bachelor IBIO in combinatie met psychologie, denken wij dat het belangrijk is dat een panel van experts actief betrokken blijft bij het ontwikkelen van dit bachelorprogramma. Onze eerste eis is dus dat er een panel wordt opgericht met studenten, docenten en stafleden die samen met experts als Jouke de Vries actief bezig gaan met de invulling van deze brede bachelor.- Als uiteindelijk de definitieve plannen er liggen voor de brede bachelor en deze naar de minister zullen worden gestuurd voor een doelmatigheidscheck, willen wij als Universiteitsraad nogmaals adviesrecht op de invulling van deze bachelor.
- Omdat wij nog steeds bang zijn voor onderlinge concurrentie tussen de beide University Colleges, adviseren wij het College van Bestuur om de brede bachelor in Leeuwarden onder de naam Bachelor PPE op te richten en niet onder de naam van een University College.
- Wij hebben contact gehad met de Universiteit van Utrecht over hun nevenvestiging in Middelburg. Zij raadden aan om aan iedere vestiging eigen staf te hebben en daarmee te voorkomen dat staf vaak heen en weer aan het reizen is. Dit is onwenselijk omdat dit ten koste gaat met de intensieve onderwijsvormen die zullen worden aangeboden in Friesland. Onze vierde eis is dus dat de bachelor PPE eigen staf krijgt. Omdat deze Staf van kwalitatief goed niveau moet zijn, willen wij graag dat er op tijd wordt begonnen met het werven van nieuw personeel. Op het moment dat duidelijk is hoe de bachelor eruit gaat zien, willen wij een duidelijk personeelsplan zien.
- De oprichting van een bacheloropleiding mag niet over één nacht ijs gaan. Wij denken dat het ontzettend belangrijk is om een duidelijke inventarisatie te maken van de markt voor het oprichten van deze bachelor. Wij zouden dan ook graag zien dat de mogelijkheid nog steeds open blijft om eventueel voor een andere bachelor te kiezen, om aan te bieden in Friesland, die misschien wel beter in de markt ligt dan de huidige bachelor. Kortom, onze zesde eis is dat de opties open blijven om een andere brede bachelor aan te bieden en dat deze opties voor een andere brede bachelor ook nog beter onderzocht worden.
- De University College student in Groningen zal nooit de dupe mogen worden van de oprichting van een ander University College door de RUG, dan wel een brede bachelor. Mocht in de toekomst blijken dat één van de brede bachelors niet goed loopt, of zelfs beide, dan is het denkbaar dat deze (University Colleges) zullen fuseren. Onze eis is dat het de studenten die in Groningen en Leeuwarden die een opleiding van het University College/een brede bachelor volgen, nooit zullen hoeven te verhuizen om hun bachelor af te kunnen ronden. Ook willen wij graag de toezegging dat, mocht er ooit een fusie ophanden zijn, de Universiteitsraad hier absoluut actief in wordt betrokken.