Een discussie die in het collegejaar 2009-2010 veel stof deed opwaaien was die rondom de invoering van een bindend studieadvies (BSA) aan de RUG voor het propedeusejaar. Omdat staatssecretaris Zijlstra van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap mogelijkheden gaat creëren voor bindende studieadviezen en jaarklassystemen in latere leerjaren is de discussie rondom het BSA weer actueel. Ook aan de RUG wordt nagedacht over uitbreiding naar het tweede en mogelijk het derde jaar. Onder welke voorwaarden is nog niet bekend.
BSA
Lijst Calimero vindt dat een BSA nooit als doel mag hebben om studenten zo snel mogelijk door hun studie te jagen. Een BSA in alle jaren gaat ons dan ook te ver, maar dat betekent niet dat wij per definitie tegen strenge vormen van selectie zijn. Strengere eisen kunnen dan het doel hebben om studenten die het niveau niet aankunnen te verwijzen naar een andere studie. Het BSA heeft een duidelijk selecterende werking die ertoe leidt dat studenten sneller komen tot een definitieve studiekeuze en uitval in latere jaren verplaatst wordt naar het eerste studiejaar. Fractievoorzitter Jasper Ottens in Dagblad van het Noorden: “Wij zijn altijd voorstander geweest van een BSA in het eerste jaar: een goed middel om studenten snel op de juiste plek te krijgen. Maar je kunt je afvragen of dat doel nu nog wordt gediend. De universiteit moet studenten niet zo snel mogelijk door hun studie heen jagen, dat doet de langstudeerdersmaatregel al.” Van de inhoud van de plannen van het College van Bestuur is zoals gezegd op dit moment weinig concreets bekend.
Veranderende omgeving
Vanuit Den Haag worden allerlei prikkelingen doorgevoerd om een student sneller te laten studeren, waaronder een langstudeerdersmaatregel en de harde knip. Te verwachten is dat beide maatregelen vanuit de overheid zullen bijdragen aan een snellere studievoortgang. Dat deze prikkels in onze ogen pervers zijn moge duidelijk zijn. Samen met een BSA in alle leerjaren wordt de druk wel heel erg groot en bovendien zijn de effecten van de combinatie van de maatregelen op het actieve studentenleven in Groningen buitengewoon negatief.
Evaluatie?
In februari wordt de evaluatie van het eerste jaar BSA in de Universiteitsraad besproken. Wij zijn erg benieuwd naar de resultaten. In een tussenrapportage vorig jaar mei oogde de maatregel voorzichtig succesvol. Zo is bij de faculteit der Letteren het aantal studenten verdubbeld dat de volle mep binnen heeft gehaald (30 ECTS) in het eerste semester. Een volledige evaluatie van het BSA is trouwens nog niet mogelijk. Door de propedeuse-in-2-regeling is het mogelijk dat dit jaar nog studenten uit zullen vallen.
Hoe nu verder?
Eigenlijk komt het ‘nieuws’ iets te vroeg. Volgende maand wordt in de O&O-vergadering van de Universiteitsraad gesproken over de onderwijsvisie van de RUG en meer specifiek over het onderwerp ‘studiesucces’. Te verwachten is dan dat het College van Bestuur met voorstellen komt om de rendementen van de universiteit te verbeteren. Afhankelijk daarvan zullen we reageren, waarbij we zaken inhoudelijk zullen beoordelen. Een BSA in alle jaren blijft onbespreekbaar, maar als het College van Bestuur bereid is om te investeren in onderwijs zullen wij mildere voorstellen niet meteen van tafel vegen.
Reportage OOG TV over de plannen

Nederlands